Menu

Fundacje Carlsberg przekażą 95 mln DKK (ok. 58 mln zł.) na działania przeciw COVID-19

Fundacja Carlsberg, Fundacja Ny Carlsberg i Fundacja Tuborg przeznaczyły nadzwyczajne środki na granty, by wesprzeć badania nad COVID-19 oraz pomóc w łagodzić skutki globalnej epidemii COVID-19. Wspólnie przekażą ok. 58 mln zł. (95 mln DKK), aby wesprzeć naukowców, instytucje kultury i ośrodki społeczne w działaniach przeciwko koronawirusowi.

Odpowiedzialność i podejmowanie działań w obliczu poważnych wyzwań, jakie dotykają ludzi i społeczeństwa, jest w DNA każdej z fundacji związanej z Grupą Carlsberg. Dlatego wspólnie podjęto decyzję o przekazaniu grantów w wysokości 95 mln koron duńskich na badania nad COVID-19 oraz łagodzenie skutków epidemii.

Fundacja Carlsberg, która promuje i wspiera przełomowe badania nad zjawiskami ważnymi dla naszej przyszłości, przekaże 60 mln DKK (ok. 8 mln Euro) na trzy międzynarodowe projekty związane z koronawirusem.

  • 25 mln DKK (ok. 15 mln zł) otrzyma zespół naukowców złożony z uznanych badaczy wirusów, działający we współpracy z Uniwersytetem Kopenhaskim, Uniwersytetem w Aarhus i z Instytutem Serum.
  • kolejny grant w wysokości 25 mln DKK zostanie przekazany grupie naukowców zajmujących się naukami społecznymi i humanistycznymi, która we współpracy z Uniwersytetem Kopenhaskim, Uniwersytetem w Aarhus i Politechniką będzie badać, w jaki sposób my jako społeczeństwo najskuteczniej radzimy sobie z epidemiami.
  • 10 mln DKK (ok. 6 mln zł) przypadnie interdyscyplinarnej grupie z Uniwersytetu w Roskilde, która będzie badać przyczyny pojawienia się, rozprzestrzenianie i zakończenie epidemii w przeszłości.

Te trzy projekty utorują drogę dla nowego, globalnego podejścia do zachowań, zapobiegania, diagnozowania i leczenia COVID-19 oraz innych przyszłych epidemii.

Koronawirus rozprzestrzenia się w ogromnym tempie. Cieszymy się, że w tak krótkim czasie mogliśmy zmobilizować do współpracy doświadczonych i uznanych naukowców, aby wspólnie przyczynić się do rozwiązania problemu, który dotyczy nas wszystkich. Założyciele browaru Carlsberg, J.C. Jacobsen oraz Carl Jacobsen i powołana przez nich Fundacja Carlsberg już w przeszłości pomagali społecznościom, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. Także my potrzebujemy dziś nauki bardziej niż kiedykolwiek przedtem, aby zwalczyć przyczyny i skutki epidemii, i umieć zapobiegać im w przyszłości – mówi prof. Flemming Besenbacher, Przewodniczący Fundacji Carlsberg.

Fundacja Ny Carlsberg, która wspiera sztukę, przekaże 30 mln DKK (ok. 18 mln zł) dla muzeów sztuki w Danii, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa. Wiele muzeów i instytucji kultury zostało tymczasowo zamkniętych na polecenie władz w związku z COVID-19. Dlatego Fundacja Ny Carlsberg postanowiła zapewnić finansowanie muzeów, aby mogły dalej realizować programy, które będą atrakcyjne dla zwiedzających po ponownym otwarciu tych instytucji.

Muzea są ważną częścią życia kulturalnego i biznesowego. Jako Fundacja Ny Carlsberg chcielibyśmy wesprzeć wysiłek, jaki teraz podejmują instytucje sztuki, aby mogły się ponownie otworzyć i dalej odgrywać istotną rolę
w społeczeństwie -
mówi Christine Buhl Andersen, Przewodnicząca Fundacji Ny Carlsberg.

Fundacja Tuborg, która wspiera młodych ludzi w działaniach na rzecz zrównoważonej przyszłości, przekaże 5 mln DKK (ponad 3 mln zł) do puli środków na sytuacje awaryjne, z których będą mogły skorzystać młodzieżowe organizacje, działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Dzięki grantowi będą mogły uruchomić działania na rzecz osób dotkniętych COVID-19. Fundacja będzie również monitorować sytuację i pomagać tym sektorom biznesu, które są najbardziej dotknięte obecną sytuacją. Są to np. sale koncertowe i inne miejsca, gdzie odbywają się imprezy muzyczne. Fundacja Tuborg wspiera je od lat. 

Chcemy umożliwić młodym ludziom podejmowanie działań na rzecz osób dotkniętych epidemią i dać im poczucie, że także mają wpływ i mogą coś zmienić. Mamy w Danii wyjątkowe społeczeństwo obywatelskie. Jako Fundacja Tuborg chcemy dać młodym wolontariuszom środki na realizację zadań, które będą miały pozytywny wpływ na osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. – mówi Anne Marie Skov, Przewodnicząca Fundacji Tuborg.

Poprzez granty, Fundacje Carlsberg chcą pokazać akcjonariuszom i partnerom biznesowym, że  są wspólnie zaangażowane w minimalizowanie skutków pandemii i budowanie większej odporności na tego typu sytuacje w przyszłości.