Menu

Dolny Śląsk bogatszy o 17 projektów dla lokalnych społeczności - podsumowanie 1. edycji programu grantowego „Piast Wspiera Region”

Silent Disco pomagające zwierzętom, odkrywanie tajemnic Wolimierza, aplikacja „Zmieć Śmieć”, czy drużyna jak z książki o Harrym Potterze – to tylko część projektów zrealizowanych w ramach pierwszej edycji programu grantowego „Piast Wspiera Region”. 17 dolnośląskich organizacji otrzymało granty o łącznej wartości 260 tys. zł., by móc wprowadzić w życie pomysły służące mieszkańcom regionu.

Do pierwszej edycji programu grantowego „Piast Wspiera Region” organizacje z Dolnego Śląska zgłosiły ponad 100 wyjątkowych projektów. Mieszkańcy regionu, w internetowym głosowaniu wybrali 17 zwycięskich inicjatyw, a każda z realizujących je organizacji otrzymała granty od marki Piast o wartości od 5 do 50 tys. zł. Pomysł na stworzenie programu grantowego „Piast Wspiera Region” zrodził się z przywiązania do regionu Dolnego Śląska, skąd wywodzi się nasza marka. Jego celem było wspieranie wyjątkowych pomysłów i inicjatyw z myślą oraz dla wsparcia lokalnych społeczności – mówi Dariusz Chalecki, marketing manager marki Piast.

Cieszymy się, że już pierwsza edycja programu cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Finałem była realizacja każdego z 17 projektów, które przysłużą się lokalnej społeczności Dolnego Śląska. To utwierdza nas w przekonaniu, że programy grantowe dedykowane konkretnym regionom, w których to mieszkańcy zgłaszają i decydują które projekty wygrają, mają ogromny potencjał i realnie WSPIERAJĄ REGION. Dziękujemy za stworzenie i wybranie wyjątkowych projektów, które można już podziwiać w naszym regionie – dodaje Dariusz Chalecki.

W inicjatywach realizowanych przez beneficjentów 1. edycji programu „Piast wspiera region” wzięło udział około 10 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.

Disco dla zwierząt

Największą kwotę dofinansowania – 50 tys. zł otrzymał projekt „Z kulturą do zwierząt”, zgłoszony przez Fundację Kultura. W ramach tej inicjatywy zorganizowane zostały 3 wydarzenia w formie Silent Disco (słuchanie muzyki za pomocą słuchawek), każde z inną oprawą wizualną i muzyczną, a także poruszające inny problem świata zwierząt. Projekt łączył w sobie pomoc zwierzętom dzikim i udomowionym razem z promocją kultury i sztuki oraz dobrą zabawą. We wszystkich wydarzeniach uczestniczyło ponad 1000 osób.

„Zmieć Śmieć”

Z problemem zaśmieconych szlaków górskich zmierzyli się kolejni beneficjenci programu marki Piast – ”Fundacja Polska Górom”. W ramach otrzymanego grantu powstała aplikacja webowa ”Zmieć śmieć”, która poprzez system nagród ma zachęcać turystów do zbierania znalezionych na szlaku śmieci i wyrzucania ich w oznaczonych miejscach. „Zmieć Śmieć” już niedługo będzie dostępna dla odwiedzających dolnośląskie lasy, a docelowo będzie mogła powiększać swój obszar i funkcjonować w całej Polsce.

Tajemnice Wolimierza

Wolimierskie Tajemnice to gra edukacyjna, zachęcająca do poznawania ukrytych atrakcji ekologicznych, kulturalnych i historycznych podczas pieszego zwiedzania wsi Wolimierz. Za pomocą smartfona z przeglądarką, mapą i czytnikiem kodów QR można odszukać 30 wolimierskich tajemnic, dzięki którym poznamy historię wsi, współczesne atrakcje kulturalne, globalne wyzwania dotyczące zmian klimatycznych i ginących gatunków. Aktywność społeczna, ekologia, sztuka i duma z lokalnej tożsamości to najważniejsze cechy marki Wolimierza. Wszystkie znajdują odzwierciedlenie w scenariuszu gry.

Drużyna Harrego Pottera

Niezabrakło też projektów sportowych i niecodziennych dyscyplin. Jeden z grantów trafił do Klubu Sportowego Wrocław Wanderers, który tworzą miłośnicy quidditcha – gry znanej z książek i filmów o Harrym Potterze. Dzięki grantowi, drużyna mogła stworzyć komplet strojów sportowych oraz zestaw dresów służących do gry i reprezentacji swojego klubu.

To tylko część projektów zrealizowanych w pierwszej edycji programu grantowego „Piast wspiera region”. Wszystkie projekty zaprezentowane zostały w filmie podsumowującym: https://youtu.be/TfJ6YP9jt3c

 

Szczegółowe informacje o programie grantowym „Piast wspiera region” oraz pełna lista zrealizowanych projektów dostępne są również na stronie: www.piastwspieraregion.pl oraz na profilu marki Piast na Facebooku: https://www.facebook.com/piastwspieraregion

 

Zwycięzcy I edycji programu „Piast wspiera region”:

Granty na kwotę 5 tysięcy złotych otrzymały projekty i organizacje:

 • Dzień lwowski we Wrocławiu, FUNDACJA PIEŚNIARZE;
 • Umiem MIGAĆ, Stowarzyszenie Migaj Sercem;
 • RYCERZ POSZUKIWANY! Czyli kurs fechtunku bronią historyczną, Chorągiew Piastów Śląskich;
 • Breast Up!, FUNDACJA LEMURA.

Granty na kwotę 10 tysięcy złotych otrzymały:

 • Promocja quidditcha, Klub Sportowy Wrocław Wanderers;
 • Be FAST. Liczy się każda minuta! Szkolenia dla medyków z protokołów ratunkowych efast i BLUE, Fundacja Mocni na starcie;
 • Sad zamkowy w Wojnowicach, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu;
 • TRIO - ekologiczno, kulturalno, poznawcze dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Dzierżoniowie;
 • Cztery Wieże Wzgórz Włodzickich, Gmina Miejska Nowa Ruda.

Granty na kwotę 15 tysięcy złotych otrzymały:  

 • Kino Open air, Wałbrzyski Ośrodek kultury;
 • „Zmieć śmieć” - uwolnijmy polskie góry od gór śmieci!, Fundacja Polska górom!.

Granty na kwotę 20 tysięcy złotych otrzymały:

 • 75 lat Polonii w piastowskim Wrocławiu, Kolejowy Klub Sportowy Polonia Wrocław;
 • Tajemnice Wolimierza, Stowarzyszenie Wolimierz.

Granty na kwotę 30 tysięcy złotych otrzymały:

 • Zostań piastunem swojego otoczenia! – myślę globalnie, działam lokalnie, Fundacja lawendowa Alternatywa;
 • „Z Piastem na szczyt”, KS "Piast" Nowa Ruda.

Grant na kwotę 50 tysięcy złotych otrzymała:

 • Z Kulturą do Zwierząt, Fundacja Kultura.

Kontakt dla mediów

Więcej informacji

Dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju (ESG)

Agata Koppa

Tel +48 601 564 575 Email [email protected]