Menu

Carlsberg Polska liderem neutralności klimatycznej

W miniony poniedziałek wręczone zostały „Diamenty Sustainable Economy 2023” – nagrody, którymi wyróżniane są firmy przodujące w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Diament, czyli nagrodę główną w kategorii „Lider neutralności klimatycznej” przyznano firmie Carlsberg Polska. Komisja konkursowa doceniła jej aktywność na rzecz ograniczania emisji CO2 poprzez inwestycje w gospodarkę obiegu zamkniętego i zwiększenie efektywności energetycznej.

Statuetkami „Diamenty Sustainable Economy” wyróżniane są firmy, które realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi. Organizatorem konkursu jest „Executive Club”, a kapituła konkursowa składa się z przedstawicieli top managementu polskich i międzynarodowych firm, ekonomistów i ekspertów, przedstawicieli środowiska akademickiego m.in. SGH, Akademia Leona Koźmińskiego, Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz stowarzyszeń i organizacji, takich jak United Nations Global Compact Network Poland. Statuetki wręczono podczas uroczystej gali na konferencji „Sustainable Economy Summit 2023”, która odbyła się 22 maja w Warszawie. W imieniu Carlsberg Polska wyróżnienie odebrała Agata Koppa – Dyrektorka ds. ESG i Corporate Affairs.

Jest nam niezwykle miło, że docenione zostały starania, które Carlsberg Polska konsekwentnie i od wielu lat realizuje na rzecz ograniczania zużycia energii oraz redukowania śladu węglowego. Podejmowane w naszych browarach działania wyróżniają nie tylko kompleksowe podejście, ale też autorskie rozwiązania wynikające z wiedzy, crossfunkcyjnej pracy oraz innowacyjności pracowników. Sukcesywnie obniżamy zużycie energii i wody, nie tylko dzięki dużym inwestycjom jak np. nowoczesna myjka do butelek, ale i redefiniując sposób myślenia, gdzie odpady z procesu warzenia piwa jak młóto czy biogaz traktujemy jako surowce do uzyskania energii. Cele mamy ambitne, do roku 2040 chcemy osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Jesteśmy przekonani, że idziemy we właściwym kierunku, a wyróżnienia takie jak „Diament Sustainable Economy” są dowodem naszej skuteczności – powiedziała Agata Koppa – Dyrektorka ESG i Corporate Affairs, Carlsberg Polska.

Doceniono pętlę energetyczną i projekt kogeneracji

Jednym z projektów, które doceniła komisja konkursowa jest inwestycja zrealizowana przez Carlsberg Polska w Browarze Kasztelan. Zainstalowana tam pętla energetyczna to autorskie rozwiązanie, pozwalające efektywnie wykorzystywać ciepło pochodzące z gorącego młóta (odpad składający się z łusek i kiełków ziaren zbóż), które powstaje ze słodu w procesie warzenia piwa. Pozyskana w ten sposób energia cieplna wykorzystywana jest do innych procesów technologicznych m.in. do podgrzania piwa niepasteryzowanego na linii rozlewniczej czy do podgrzania wody produkcyjnej na warzelni. Dzięki tej inwestycji browar jest w stanie ograniczyć zużycie energii cieplnej o blisko 674 MWh rocznie, co oznacza spadek o 3%.

Równie ciekawym projektem realizowanym z kolei w Browarze Okocim jest tzw. kogeneracja czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. W zakładowej oczyszczalni ścieków rocznie powstaje ponad 600 tys. m3 biogazu jako efekt uboczy oczyszczania ścieków. Już dziś browar uzyskuje ciepło z tego biogazu, a jeszcze w tym roku zacznie dodatkowo uzyskiwać energię elektryczną. Odzyskując biogaz oczyszczalnia otrzyma energię np. na ogrzanie obiektów i ich oświetlenie. Jak szacuje Carlsberg Polska, całkowite wykorzystanie produktu ubocznego z oczyszczalni ścieków ma pokrywać 73% jej zapotrzebowania na energię cieplną i 36% na prąd.

Oba projekty zostały zrealizowane w ramach strategii ESG Carlsberg Polska pn. Together Towards Zero and Beyond, która określa cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, Carlsberg Polska każdego roku dobrowolnie rozlicza się ze swoich działań w tym obszarze, publikując szczegółowy Raport ESG. Z jego najnowszym wydaniem można zapoznać się na stronie: https://www.carlsbergpolska.pl/media/56834/m_carlsberg-polska_raport-esg-2022-14-03.pdf

Kontakt dla mediów

Więcej informacji

Dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju (ESG)

Agata Koppa

Tel +48 601 564 575 Email [email protected]