Menu
Banner_2.png

Kto trzeźwo myśli?

Ten, kto jest najedzony i nawodniony.
Pamiętaj, żeby przed każdym wydarzeniem, na którym masz zamiar napić się alkoholu zjeść kaloryczne danie. Dlaczego? Jedzenie spowalnia wchłanianie się alkoholu i zapewnia więcej energii do zabawy. Pijąc piwo, pamiętaj też o spożywaniu innych napojów np. wody.
Ten, kto ma kierowcę.
Wybierając się na koncert czy imprezę, ustal kto będzie prowadził auto w drodze powrotnej lub sprawdź, czy masz w telefonie numer taksówki. Udana impreza, kończy się zawsze bezpiecznym powrotem do domu.
Ten kto wie, że mama odpowiada nie tylko za siebie.
NIGDY nie proponuj alkoholu kobiecie w ciąży. Wbrew mitom, nawet najmniejsza dawka alkoholu może negatywnie wpłynąć na dziecko i prowadzić do wystąpienia zespołu alkoholowych zaburzeń płodowych (FAS).
Ten, kto zna umiar i objętość.
Znasz swoje granice. Wiesz, kiedy przestać. Nie ulegaj pokusie kolejnych toastów czy kolejek, jeśli czujesz, że jesteś blisko przekroczenia swojej granicy komfortu. Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu dnia kobiety mogą wypić maksymalnie 2, a mężczyźni 3 jednostki alkoholu (jedna jednostka odpowiada 8 g alkoholu etylowego). Wybór mniejszych porcji zapewni ci, możliwość dłuższej zabawy.

Ten, kto umie odmawiać.
Nie daj się namawiać na kieliszeczek czy piwko, jeśli przyjechałeś samochodem lub po prostu nie masz ochoty na alkohol. Wybierz wtedy piwo bezalkoholowe.
Ten, kto wie, że alkohol jest tylko dla pełnoletnich.
W naszym kraju zgodnie z prawem osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani spożywać alkoholu. Uszkodzenie mózgu czy wątroby – to tylko przykłady tego, co może się wydarzyć, gdy nastolatek sięgnie po alkohol. Nie pozwalaj niepełnoletnim pić, nie zachęcaj i nie kupuj nigdy dla nich alkoholu w sklepie.
Ten, kto stawia na smak, nie na ilość.
Piwo to świetny dodatek do potraw. Podkreśla ich smak, wzbogaca doznania. Trzeźwe myślenie, to umiejętność cieszenia się smakiem alkoholu, w dobrym towarzystwie, kontrolując jednak jego ilość.
Ten, kto pije w miejscach dozwolonych.
Prawo naszego kraju nie pozwala na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Smakuj więc piwo w doborowym towarzystwie w zaciszu domowy, barze, pubie, restauracji lub ogródku piwnym.
Ten, kto nie łączy leków z alkoholem.
Łączenie alkoholu z lekami może być niebezpieczne. Nie eksperymentuj na sobie. Leki zawsze popijaj wodą i przed zastosowaniem sprawdź, czy ich przyjmowanie nie wymaga rezygnacji ze spożywania napojów alkoholowych.