Menu
01.png

Do współpracy zaprosiliśmy rysowniczkę - Martę Frej, która  zwizualizowała swoje spojrzenie na temat odpowiedzialnego spożywania alkoholu.  W charakterystyczny dla siebie sposób zobrazowała wybrane sytuacje z życia, które wymagają "trzeźwego" myślenia i zachowania rozsądkuw kontekście konsumpcji alkoholu lub wręcz jego odmowy. 

OPIEKUJESZ SIĘ NIELETNIM - NIE PIJ ALKOHOLU

Grupą osób, która również powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu są opiekunowie małoletnich. Tymczasem tylko 66,6% respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną z konsumpcji alkoholu podczas opieki nad dzieckiem. W ciągu ostatniego roku 18,4% osób przyznało, że zajmowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu.

Przekaz grafiki jest klarowny - Kiedy opiekuję się dzieckiem, muszę mieć trzeźwy ogląd sytuacji i odmawiam spożycia alkoholu.

CIĄŻA - CZAS DLA DZIECKA, NIE NA ALKOHOLO

Nawet najmniejsza ilość alkoholu może nieodwracalnie zaszkodzić dziecku. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu podczas ciąży. Tymczasem według badania opinii publicznej aż 16% mężczyzn i 9% kobiet uważa, że picie niewielkiej ilości alkoholu przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi dziecku. 10,9% respondentów wskazało, że potrzebna jest duża dawka alkoholu, aby przeniknął on z organizmu matki do płodu, a 11,1% badanych jest zdania, że picie alkoholu jest niewskazane jedynie podczas pierwszego trymestru ciąży. Zaś wśród 19,2% społeczeństwa krąży błędne przekonanie, że przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na niewielką ilość czerwonego wina dla lepszego trawienia. Niestety świadomość społeczeństwa w tym kontekście, na przestrzeni trzech ostatnich lat uległa niewielkiej poprawie. W 2018 r. 22% respondentów badania opinii publicznej zdecydowanie się zgodziła z twierdzeniem, że kieliszek wina nie zaszkodzi dziecku.

Carlsberg Polska walczy z tymi mitami i wspiera pozytywne wzorce dotyczące odmowy konsumpcji alkoholu przez kobiety w ciąży. Przekaz nowej grafiki Marty Frej jest jednoznaczny – będąc w ciąży nie piję alkoholu.

PO ALKOHOLU NIE JEŻDŻĘ

Jeździe samochodem po spożyciu alkoholu mówimy stanowcze NIE! Tegoroczne badanie opinii publicznej wskazało, że 93,3% Polaków uznało kierowanie autem pod wpływem alkoholu za zagrożenie. Jednak w ubiegłym roku aż 5,8% ankietowanych prowadziło po spożyciu napojów alkoholowych. Najczęściej były to osby w wieku 18-29 lat.

Pamiętajcie:

-> kieruję - wybieram 0,0%,

-> piję - jestem pasażerem. 

ALKOHOL TYLKO DLA PEŁNOLETNICH

Alkohol jest przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich. Chcemy by pamiętali o tym dorośli i edukowali najmłodszych. Decyzje dot. spożycia alkoholu zawsze powinny być podejmowane świadomie i nie pod przymusem - konsumpcja alkoholu to możliwość, dostępna w dorosłym życiu ale nigdy przymus czy obowiązek. Ważny jest również ten aspekt edukacji młodych ludzi. 

W CIĄŻY NIE PIJĘ

"Trzeźwe" myślenie to też wsparcie innych i odpowiedzialność za nich - umiejętność odmawiania alkoholu. Dojrzałość, to wzajemnie wspieranie się. Jak pięknie można to robić obrazuje ostatnia grafika Marty Frej.

Pamiętajcie! Kobiety w ciąży bezwzględnie powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu, nawet gdy nie widać jeszcze ciążowego brzuszka! 

Wiosną przeprowadziliśmy badanie opinii publicznej. Sprawdziliśmy wiedzę i zachowania Polaków związane z odpowiedzialną konsumpcją alkoholu oraz postrzeganie spożywania alkoholu przez grupy osób, które powinny z niego zrezygnować czyli kierowcy, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także opiekunowie małoletnich. Infografika TRZEŹWE MYŚLENIE A RODZICIELSTWO podsumowuje część wyników badania.  

Respondenci mają wysoką świadomość dotyczącą zagrożeń wynikających z kierowania autem pod wpływem alkoholu - 90,6% z nich zadeklarowało, że kierowanie autem pod wpływem alkoholu jest bardzo dużym zagrożeniem. Jednocześnie aż 5,8% respondentów było nietrzeźwych za kierownicą w ciągu ostatniego roku (najczęściej osoby od 18 do 29 roku życia).

Znacząca większość respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną ze spożywania alkoholu w ciąży oraz podczas karmienia piersią. 82,3% osób uznało spożywanie alkoholu w trakcie ciąży za bardzo duże zagrożenie. Podobną liczbę wskazań zaobserwowano w przypadku zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu podczas karmienia piersią – 80,2%. Tymczasem aż 16% mężczyzn i 9% kobiet błędnie uważa, że picie niewielkiej ilości alkoholu przez kobietę w ciąży nie zaszkodzi dziecku. 10,9% respondentów wskazało, że potrzebna jest duża dawka alkoholu, aby przeniknął on z organizmu matki do płodu, a 11,1% badanych jest zdania, że picie alkoholu jest niewskazane jedynie podczas pierwszego trymestru ciąży. Zaś wśród 19,2% społeczeństwa krąży błędne przekonanie, że przyszłe mamy mogą pozwolić sobie na niewielką ilość czerwonego wina dla lepszego trawienia. Niestety świadomość społeczeństwa w tym kontekście, na przestrzeni trzech ostatnich lat uległa niewielkiej poprawie. W 2018 r. przeprowadziliśmy podobne badanie w ramach programu, gdzie 22% respondentów  zdecydowanie się zgodziła z twierdzeniem, że kieliszek wina nie zaszkodzi dziecku.

Tylko 66,6% respondentów ma świadomość zagrożeń, jakie płyną z konsumpcji alkoholu podczas opieki nad dzieckiem. W ciągu ostatniego roku 18,4%1 osób przyznało, że zajmowało się małoletnimi pod wpływem alkoholu. Jako mama dwójki dzieci, mam świadomość jak ważna jest umiejętność odmawiania spożycia alkoholu w czasie opieki nad dziećmi i zachowania trzeźwego myślenia. Gdy opiekun jest pod wpływem alkoholu, opóźnia się jego czas reakcji i pomocy dziecku, które np. spadnie z roweru czy huśtawki. Trzeźwy rodzic szybciej analizuje sytuację i jest w stanie udzielić właściwej pomocy, a w nagłych wypadkach zawieźć dziecko do lekarza.  Alkohol od wieków jest elementem życia człowieka, nie oznacza to jednak, że możemy sobie na niego zawsze pozwolić. Każdy opiekun powinien brać pod uwagę potencjalne zdarzenia, które mogą wystąpić – mówi Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych pod marką Wyprawy RoweLove, ambasadorka 5. edycji programu „Trzeźwo myślę”.

W tym roku zbadaliśmy co myślą i jak postęują Polacy w kontekście letniego wypoczynku i spożywania alkoholu. Myśli i czyny nie zawsze są zgodne.

Myśl trzeźwo na rowerze

Respondenci badania opinii publicznejprzeprowadzonego w maju 2021 r. w ramach programu „Trzeźwo myślę”, dopiero na przedostatnim miejscu wskazali jazdę na rowerze w ranking czynności, których wykonywanie pod wpływem alkoholu jest groźne. Tylko w ciągu ostatniego roku aż co czwartemu
z nich zdarzyło się jechać na rowerze po alkoholu. - Tymczasem jazda na rowerze
w stanie nietrzeźwości jest równie niebezpieczna, co prowadzenie pojazdów mechanicznych. Rowerzysty nie chroni nawet karoseria samochodu. Alkohol obniża zaś naszą koncentrację i równowagę oraz wydłuża czas reakcji. Dlatego przygodę rowerową lepiej jest uczcić w momencie, gdy już nie planujemy dalej jechać
– przekonuje Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych, ambasadorka programu „Trzeźwo myślę”.

Alkohol nie na plażę

Wciąż 25% osób, których pokonała woda było pod wpływem alkoholu, a jednocześnie ponad 62% ankietowanych błędnie uważa, że alkohol nie stanowi zagrożenia podczas wypoczynku nad wodą.

Pamiętajmy:

Po spożyciu alkoholu nie wchodzimy do wody. To bardzo ważny przekaz - pilnujmy siebie i innych na kąpieliskach, bądźmy odpowiedzialni i "trzeźwo" myślmy również podczas wakacji. 

Myśl trzeźwo na rowerze

Respondenci wiosennego badania opinii publicznej dopiero na przedostatnim miejscu wskazali jazdę na rowerze w ranking czynności, których wykonywanie pod wpływem alkoholu jest groźne. Tylko w ciągu ostatniego roku aż co czwartemu z nich zdarzyło się jechać na rowerze po alkoholu. - Tymczasem jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości jest równie niebezpieczna co prowadzenie pojazdów mechanicznych. Alkohol obniża naszą koncentrację i równowagę oraz wydłuża czas reakcji.  –podkreśla Agnieszka Jędrzejek, organizatorka wypraw rowerowych, ambasadorka programu „Trzeźwo myślę”.

Link do informacji nt. "trzeźwego" myślenia na rowerze - kliknij

 

Z KONSUMENTAMI

W tym roku m.in. w ramach konkursów w mediach społecznościowych rozdawaliśmy torby i podkładki pod kubki z rysunkami Marty Frej z serii "Kocham życie - trzeżwo myślę". Dodadkowo do 4 tys. kierowców trafiły nasze zapachy samochodowe promujące standard 0,0% za kierownicą. 

Przez cały rok wspólnie promujmy odpowiedzialną konsumpcję alkoholu.