Menu

Blisko 200 osób odwiedziło browary Carlsberg Polska w Europejską Noc Muzeów!

Warzelnia, linia puszkowa i butelkowa – wszędzie tam mogli zajrzeć uczestnicy Nocy Muzeów, którzy w miniony weekend odwiedzili Browar Bosman w Szczecinie oraz Browar Kasztelan w Sierpcu. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak od środka wyglądają miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających i które kryją w sobie sekret warzenia piwa.

Gości oprowadzali pracownicy browarów, opowiadając ich historię, objaśniając proces warzenia piwa i odpowiadając na pytania. 100 osób, które odwiedziło Browar Bosman, zostało wyłonionych w drodze konkursu na łamach Głosu Szczecińskiego i Naszego Miasta Szczecin. Browar obchodzi w tym roku 170 urodziny, była to więc dobra okazja do posłuchania o jego historii i rozwoju. Uczestnicy, ubrani zgodnie z wymogami bezpieczeństwa w specjalne kamizelki odblaskowe i fartuchy, zwiedzali zabytkową warzelnię, zbudowaną jeszcze przez Ottona Bohrischa na początku XX w. i będącą do dziś dumą browaru. Zwiedzający mieli okazję dotknąć i powąchać surowców do warzenia piwa - słodu jasnego pilzneńskiego, słodu palonego, jęczmienia, pszenicy i chmielu. Weszli też do hali tankofermentorów, a także zobaczyli rozlew piwa do puszek.

Wycieczka do browaru bardzo mi się podobała. Kolosalne wrażenie zrobiła na mnie warzelnia. Bardzo intersujący jest też proces warzenia piwa, o którym dotąd niewiele wiedziałam. - mówi pani Maria, mieszkanka Szczecina i dodaje – Przeczytałam już całą książkę o historii browaru, którą dostałam na zakończenie zwiedzania. I oczywiście dalej piję Bosmana, bo w Szczecinie inaczej nie wypada.

Browar Bosman w ramach swoich jubileuszowych obchodów był oficjalnym partnerem Nocy Muzeów, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. W Noc Muzeów premierę miała też wystawa historycznych i współczesnych zdjęć Browaru Bosman, którą można oglądać do 10 czerwca br.

Wizyta w Browarze Kasztelan w Sierpcu również cieszyła się w Noc Muzeów dużym zainteresowaniem, odwiedziło go 90 osób. Uczestnicy poznali historię browaru, mieli okazję zobaczyć dział Procesu, dział Pakowania, a zakończyli zwiedzanie w dziale Jakości. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły hale, linie produkcyjne oraz sama skala produkcji.

 - Cieszymy się, że mieszkańcy Szczecina, Sierpca i okolic licznie odwiedzili nasze browary. To dla nas pierwsza Noc Muzeów, udała się doskonale i planujemy zaprosić do nas również w następnym roku. Mamy nadzieję, że udało nam się ciekawie i przystępnie opowiedzieć o naszej pasji warzenia piwa i o dziedzictwie piwowarstwa, które pielęgnujemy i rozwijamy – mówi Beata Ptaszyńska-Jedynak, dyrektor ds. komunikacji Carlsberg Polska.

Kontakt dla mediów

Więcej informacji

Dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju (ESG)

Agata Koppa

Tel +48 601 564 575 Email [email protected]